Bezpieczne zabawki dla niemowlaków – na co zwracać uwagę?

Bezpieczne zabawki dla niemowlaków – na co zwracać uwagę?

Zabawki są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Dziecko, które ma około 3 miesięcy, może po nie samodzielnie sięgać i poznawać ich fakturę. Aby zabawa była bezpieczna, należy zwrócić uwagę na jakość zabawek i kupować je tylko w sprawdzonych miejscach. Zabawki nieznanych firm, mogą zawierać substancje groźne dla dzieci. Przedstawiamy poradnik , dzięki któremu dowiesz się jak wybierać bezpieczne zabawki dla niemowlaków.

Bezpieczne zabawki dla niemowlaków

Zabawki dla niemowlaka powinny posiadać oznaczenie wieku, dzięki czemu łatwiej będzie można wybrać ją do potrzeb malucha. Wybierając zabawkę dla dziecka, zwróćmy uwagę także na:

  • Materiał z którego wykonano zabawkę i użyte farby (jeśli zabawka ma silny zapach, może zawierać substancje drażniące)
  • Budowę zabawki – nie powinna ona posiadać otworów wielkości palca dziecka, ani elementów, które można zdjąć, prowadzących do ewentualnego zadławienia się malucha.
  • Wytrzymałość na obciążenie – przy krzesełkach i huśtawkach
  • Wagę zabawki – dziecko może uderzyć się ciężką zabawką w główkę, dlatego lepszym wyborem są zabawki lekkie niż ciężkie

Bezpieczne zabawki dla niemowlaków certyfikaty

Rodzice dbający o zdrowie dziecka, powinny zwrócić uwagę na certyfikaty znajdujące się na opakowaniach zabawek. Najważniejsze z nich, to:

  • Znak CE (certyfikat bezpieczeństwa), są w niego wyposażone zabawki wyprodukowane w Unii Europejskiej
  • Atest Instytutu Matki i Dziecka
  • Atest Centrum Zdrowia Dziecka
  • Atest Państwowego Instytutu Higieny

Dają one pewność, że zabawka została przetestowana i powinna być bezpieczna. Nie zwalnia to jednak rodziców z konieczności pilnowania dziecka podczas zabawy.

Bezpieczne zabawki z drewna

Moda na zabawki ekologiczne powraca. Małe dzieci chętnie bawią się drewnianymi zabawkami, które ma interesującą teksturę i jest ciepłe w dotyku. Bezpieczne zabawki z drewna, nie mogą posiadać ostrych kantów (krawędzie powinny zostać wyoblone), a farba użyta do pomalowania, musi być bezpieczna dla dziecka.

Drewniane zabawki często posiadają elementy ruchome, takie, jak grzechoczące kulki czy talerze i należy upewnić się, czy są one dobrze zabezpieczone. Warto także regularnie sprawdzać stan drewnianych zabawek, by mieć pewność, że są w dobrym stanie.

Bezpieczne zabawki do kąpieli

Dzieci uwielbiają bawić się podczas kąpieli. Wybierając takie zabawki, zwracajmy uwagę na plastik z którego zostały wykonane, oraz na rodzaj zastosowanych farb. Ząbkujące dzieci mogą gryźć zabawki wykonane z gumy, dlatego należy regularnie zwracać uwagę na to, czy nie ma żadnych uszkodzeń.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.