Gotowość szkolna – przewodnik dla rodziców

Gotowość szkolna – przewodnik dla rodziców

Rozpoczęcie szkoły to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i jego rodziny. Aby dobrze zacząć, dzieci muszą starać się rozwijać umiejętności osobiste, dojrzałość emocjonalną i społeczną oraz umiejętność komunikowania się, zwracania uwagi i uczenia się.

Co oznacza „bycie gotowym” do szkoły?

Eksperci wymieniają niektóre kluczowe umiejętności i zachowania, których dzieci potrzebują , aby uczęszczać do szkoły ogólnodostępnej bez wsparcia.

Zdrowie fizyczne i rozwój: umiejętność biegania, skakania, wspinania się i grania w piłkę, chwytania za ołówek i przewracania stron w książce.

Umiejętności praktyczne: samodzielne korzystanie z toalety i mycie rąk , umiejętność samodzielnego ubierania się, rozpakowywania lunchboxa i zjedzenia obiadu.

Umiejętności społeczne i koncentracja: umiejętność dzielenia się, zmieniania, dogadywania się z innymi, rozwiązywania problemów, przestrzegania zasad i kończenia zadań.

 

Dojrzałość emocjonalna: umiejętność wchodzenia w sytuacje z nieznanymi ludźmi i radzenia sobie z gniewem, smutkiem lub frustracją, a także możliwość zabawy i dzielenia się z innymi.

Dobre umiejętności językowe i komunikacyjne: umiejętność słuchania innych, mówienia i jasnego wyrażania swoich myśli oraz rozumienia tego, co mówi nauczyciel.

Rodziny odgrywają kluczową rolę we wspieraniu gotowości dziecka do szkoły i przystosowania się do niej. Twoje dziecko będzie lepiej radzić sobie w szkole na dłuższą metę, jeśli spędzisz czas na rozwijaniu jego umiejętności życiowych, zdrowia emocjonalnego i pewności siebie poprzez zabawę w bezpiecznym środowisku.

Dlaczego te umiejętności mają znaczenie?

W szkole Twoje dziecko będzie musiało:

oddzielić się od ciebie, nie denerwując się

czekaj cierpliwie na uwagę w dużej grupie

zmieniaj się i udostępniaj

baw się dobrze z innymi dziećmi

postępuj według instrukcji

grzecznie wyrażaj swoje uczucia i potrzeby

trzymaj się zadania

radzić sobie z frustracją

Jeśli nie są w stanie wykonać tych umiejętności z powodu opóźnienia rozwojowego, mogą rozpocząć szkołę we wspieranym środowisku, takim jak szkoła ze specjalnymi potrzebami lub szkoła ogólnodostępna z dodatkowym wsparciem, takim jak pomoc nauczyciela. Istnieją przepisy, które różnią się w zależności od stanu, kiedy jest obowiązkowe zapisanie dziecka do szkoły i uczęszczanie do niej.

Kilka pytań dotyczących gotowości szkolnej

Niektóre powszechne przekonania dotyczące tego, kiedy dzieci powinny zacząć, mogą być mylące.

Czy dziewczęta są bardziej gotowe na rozpoczęcie szkoły niż chłopcy?

Istnieją dowody sugerujące, że wielu chłopców może mieć większe trudności z przystosowaniem się do szkoły niż dziewczynki. Ale z pewnością nie dotyczy to wszystkich chłopców i wszystkich dziewcząt. Badania są mieszane na temat tego, czy opóźnienie rozpoczęcia szkoły jest korzystne. Każde dziecko jest inne.

Czy dzieci muszą znać swoje ABC, aby dobrze radzić sobie z językiem?

Pomaga, jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie literami i słowami i zaczyna pisać niektóre litery w swoim imieniu. Nie muszą znać alfabetu.

Czy dzieci muszą umieć liczyć do 10, aby dobrze radzić sobie z matematyką?

Pomaga, jeśli Twoje dziecko potrafi mówić o swoim wieku oraz rozpoznawać i pisać liczby. Nie muszą umieć intonować zestawu liczb.

Szkoła może nauczyć Twoje dziecko czytania, pisania i liczenia — ale możesz wspierać ich samopoczucie emocjonalne i rozwijać umiejętności społeczne, ponieważ są to najważniejsze umiejętności, których dzieci potrzebują w szkole.

Koszty szkoły

Szkoły publiczne w Australii są bezpłatne. Wielu prosi o wpłatę, ale składki nie są obowiązkowe. Są koszty mundurów i wycieczek.

Jeśli martwisz się kosztami, niektóre rządy stanowe oferują pomoc rodzinom o niskich dochodach. Pomocne mogą być również organizacje charytatywne, takie jak The Smith Family.

Podejmowanie świadomej decyzji

Aby mieć pewność, że Twoje dziecko będzie cieszyć się szkołą i rozwijać się w tym większym, głośniejszym i bardziej wymagającym środowisku, musisz:

obserwuj jak Twoje dziecko radzi sobie w różnych sytuacjach

porozmawiaj z wychowawcą w opiece nad dzieckiem lub przedszkolem oraz innymi specjalistami pracującymi z Twoim dzieckiem

porozmawiaj z personelem przedszkola w wybranej szkole o tym, jak planują zaspokoić potrzeby Twojego dziecka

Jeśli Twoje dziecko ma niepełnosprawność fizyczną lub niepełnosprawność w nauce, sprawdź, w jaki sposób szkoła planuje włączyć je do programu nauczania.

Czy myślisz, że Twoje dziecko jest gotowe do szkoły?

Cokolwiek zdecydujesz, rodzina, przyjaciele, a nawet nieznajomi mogą kwestionować Twoją decyzję.

Jeśli dobrze to przemyślałeś, skorzystałeś z porad ekspertów i pomyślałeś o swojej własnej sytuacji rodzinnej, to jest to najlepsze, co możesz zrobić.

Pomyślałeś o tym, co najlepsze dla swojego dziecka, i postąpiłeś zgodnie z tym.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.