Konopie siewne – co kryją w sobie?

Konopie siewne – co kryją w sobie?

Kannabichromen, czyli CBC to fitokannabinoid należący do składników występujących w konopiach siewnych. Pod względem ilościowym jest go mniej niż kannabidiolu (CBD), ale tak jak on nie posiada substancji psychoaktywnych. Niestety z powodu ograniczeń badawczych CBC zszedł na dalszy plan wobec THC i CBD. Jednak wiele osób uważa, że kannabichromen stanowi najlepszą alternatywę dla kannabidiolu.

Szeroki zakres działania

Z przekazów historycznych i kulturowych wiemy, że w czasach starożytnych uprawiano konopie i stosowano na różne dolegliwości. Przypuszcza się, że wykorzystywano je w takich dziedzinach życia jak pielęgnacja ciała, medycyna, odżywianie, produkcja tkanin, budownictwo i wiele innych. W naszych czasach duży postęp w nauce sprawił, że można było przeprowadzić szczegółową analizę związków występujących w konopiach, dzięki czemu zorientowano się, do jakich zastosowań może zostać użyta ta roślina i jakie ma właściwości. W tym celu prowadzono badania na zwierzętach. Dzięki temu stwierdzono się, że CBC ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwzapalne. Poza tym dowiedziono, że substancja ta nie działa psychotropowe.

Skuteczna walka z trądzikiem

Badania i eksperymenty wykazały, że substancja CBC może być stosowana jako środek przeciwzapalny. Dzięki temu, że wiąże się z receptorami TRPA i TRPV bezpośrednio w komórkach, wpływa łagodząco na ból oraz stany zapalne. Naukowcy stwierdzili również, że CBC korzystnie wpływa na walkę z trądzikiem. Z tego wniosek, że substancja ta potrafi ograniczyć produkcję serum w naszym organizmie. Prace nad skutecznością kannabichromenu ciągle trwają, więc można się spodziewać dalszych postępów w tej dziedzinie i pojawienia się nowych skutecznych produktów, przeznaczonych do walki z trądzikiem.

Działanie przeciwrakowe i przeciwdepresyjne

CBC może się stać także istotnym kannabinoidem w walce z nowotworami. Jest tak dlatego, że współdziała z endokanabinoidami, które wytwarza nasz organizm. Poza tym zaobserwowano, że CBC zwiększa ilość anandamidu w naszym organizmie. Anandamid zalicza się do nienasyconych kwasów tłuszczowych, który jest nazywany także cząsteczką szczęścia. Stwierdzono, że w przypadku raka piersi element ten wykazał działanie przeciwproliferacyjne komórek rakowych. Trzeba jednak dodać, że kannabichromen odznacza się skutecznością, jeśli chodzi o inne rodzaje nowotworów. Naukowcy prowadzący badania nad CBC zwracają uwagę także na pozytywne działanie przeciwdepresyjne tej substancji.

Wsparcie w problemach oddechowych

Kannabichromen może też pomóc w walce z dolegliwościami natury oddechowej. Pandemia Covid-19 pokazała, że niewydolność organizmu pod tym względem może stanowić poważny problem. Badania wykazały, że CBC przyjmowane wziewnie może skutecznie pomóc w leczeniu silnej niewydolność oddechowej. Zaobserwowano między innymi zwiększenie nasycenia krwi tlenem o kilka procent i zmniejszenie w znacznym stopniu poziomu cytokin prozapalnych w krwi i płucach. To oznacza, że zastosowanie CBC stanowi skuteczną ochronę tkanek płucnych przed uszkodzeniami.

Pomoc dla mózgu

Prowadzone badania pomogły zrozumieć, że CBC jest skutecznym sposobem na problemy drgawkowe. Oznacza to, że substancja ta może być z powodzeniem stosowana w leczeniu padaczki pediatrycznej. Ponadto stwierdzono, że kannabichromen może w dużej mierze korzystnie wpływać na pracę mózgu i pobudzać procesy neurogenezy. Odkryto, że CBC zwiększa żywotność komórek wspierających wzrost i regenerację mózgu. To świetna wiadomość dla każdego z nas, a zwłaszcza osób zmagających się z problemami o podłożu neurologicznym.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest Hempmont – polski producent produktów CBD, oferujący sprzedaż internetową olejków CBD.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.