Gniew to normalna ludzka emocja. Wszyscy rodzice od czasu do czasu wpadają w złość, ale jeśli nie możesz kontrolować swojego gniewu, może to negatywnie wpłynąć na twoje dziecko. Oto kilka prostych strategii, które należy zastosować, jeśli zauważysz, że gniew wymyka się spod kontroli.

Co powoduje gniew?

Gniew ma miejsce, gdy twoje ciało reaguje na coś, co wyczuwa jako zagrożenie. Uwalniasz adrenalinę, napinasz mięśnie, zwiększasz tętno i ciśnienie krwi, a twarz i dłonie są zaczerwienione. Czasami ludzie bardzo się denerwują z powodu sposobu, w jaki się urodzili, chemii mózgu lub stanu zdrowia. Ale zwykle dzieje się tak dlatego, że coś w twojej osobistej historii wyzwala twój gniew.

Najczęstsze wyzwalacze gniewu to utrata cierpliwości, poczucie, że nie jesteś doceniany, martwienie się problemami i wspomnieniami czegoś traumatycznego, co przydarzyło ci się w przeszłości. Ludzie, których nie nauczono, jak wyrażać i kontrolować swój gniew jako dzieci, są bardziej narażeni na wybuchy gniewu jako dorośli.

To bardzo normalne, że rodzice małych dzieci się złoszczą. To czas, w którym masz do czynienia z wieloma sprawami, w tym rodziną, pracą, opieką nad domem i zajęciami towarzyskimi. Jesteś zajęty i zmęczony, więc może to być trudne, gdy dzieci nie zachowują się lub sprawy nie idą zgodnie z planem.

Innymi częstymi wyzwalaczami gniewu u rodziców są poczucie, że twój partner nie pomaga, gdy twoje dziecko źle się zachowuje lub złości się na ciebie, lub gdy jesteś zestresowany czymś takim jak finanse lub związki.

Czasami posiadanie dziecka może wywołać emocje i traumę z własnego dzieciństwa. Jeśli jako dziecko doświadczyłeś traumy lub znęcania się, możesz skorzystać z pomocy Fundacji Blue Knot pod numerem 1300 657 380.

Jak twój gniew wpływa na twoje dziecko?

Każdy się denerwuje — liczy się sposób, w jaki sobie z tym radzisz. Dajesz dobry przykład swojemu dziecku, jeśli bierzesz kilka głębokich oddechów i odchodzisz, gdy jesteś zły. Ale jeśli często tracisz panowanie nad sobą, może to mieć poważne negatywne skutki dla twojego dziecka.

Dzieci często obwiniają się, gdy widzą, jak dorośli w ich życiu się złoszczą. To sprawia, że ​​są zestresowani, a to może wpływać na rozwój ich rosnącego mózgu. Życie w domu, w którym panuje dużo gniewu, naraża dziecko na ryzyko choroby psychicznej w późniejszym życiu.

Używanie raniących słów w stosunku do dziecka może sprawić, że poczuje się ono złe i bezwartościowe. Może sprawić, że będą się źle zachowywać lub zachorować fizycznie. Dzieci reagują na zdenerwowanych, zestresowanych rodziców, nie mogąc się skoncentrować, mają trudności z zabawą z innymi dziećmi, stają się ciche i lękliwe, niegrzeczne i agresywne lub mają problemy ze snem.

Nigdy nie powinieneś fizycznie ranić ani karać swojego dziecka, bez względu na to, co zrobiło lub jak bardzo jesteś zły. Badania wykazały, że fizyczne karanie dzieci naraża je na ryzyko przyszłych zachowań antyspołecznych, agresji, niskiej samooceny, problemów ze zdrowiem psychicznym i negatywnych relacji.

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem . Gwałtowne potrząsanie, uderzanie, kopanie lub rzucanie dziecka może spowodować śmierć, kalectwo lub poważne obrażenia.

Radzenie sobie ze swoimi uczuciami

Gniew zwykle towarzyszy innym emocjom, w tym lękowi , depresji, rozczarowaniu, zmartwieniu, zakłopotaniu, frustracji, zranieniu lub strachowi. Rozpoznawanie i radzenie sobie z tymi emocjami pomoże ci kontrolować swój gniew.

Tłumienie gniewu może później doprowadzić do eksplozji. Ale wyrażanie tego w kontrolowany sposób oznacza, że ​​możesz uwolnić niektóre z ukrytych emocji i zacząć zajmować się tym, co naprawdę cię denerwuje.

Postaraj się zauważyć swoje negatywne myśli — „Nikt mi nigdy nie pomaga” lub „Dlaczego jesteś taki niegrzeczny”. Uspokój się i ustal, co tak naprawdę sprawia, że ​​czujesz się źle.

Strategie radzenia sobie

Najlepszym sposobem radzenia sobie z gniewem jest rozpoznanie oznak i podjęcie działań, zanim wymknie się spod kontroli.

Oznaki, że się złościsz, mogą obejmować:

szybkie bicie serca lub szybszy oddech

napięte ramiona

zaciskanie szczęki lub dłoni

wyzysk

wzburzony żołądek

czuję się wzburzony

Jeśli zauważysz te objawy, weź głęboki oddech i spróbuj spowolnić oddech. Wyjdź z pokoju i idź gdzieś cicho, aby się uspokoić. Można było też wybrać się na spacer, wziąć ciepły prysznic lub posłuchać uspokajającej muzyki.

Jeśli twoje dziecko robi coś, co cię denerwuje, policz do 10, zanim zareagujesz. Spróbuj znaleźć pozytywne, a nie negatywne słowa. Niech twoje dziecko wie, że nie lubisz jego zachowania, a nie je.

Jeśli stracisz panowanie nad dzieckiem, przeproś później. Daje to dobry przykład i pokazuje dziecku, że czasami może być zły, o ile dobrze sobie z tym radzisz.

Po tym, jak się uspokoisz, poświęć chwilę, aby zastanowić się, co cię zdenerwowało i jak zareagowałeś. Pomoże Ci to następnym razem lepiej zareagować.

Kiedy szukać pomocy

Jeśli zauważysz, że bardzo się denerwujesz lub masz problemy z kontrolowaniem swojego gniewu, dostępna jest pomoc.

Zacznij od rozmowy ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby może skontaktować Cię z psychologiem lub doradcą. Mogą pomóc ci napisać plan radzenia sobie z gniewem.

Aby uzyskać porady dotyczące radzenia sobie z trudnym zachowaniem dziecka, zadzwoń pod numer 1800 882 436, aby porozmawiać z pielęgniarką środowiskową.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.