Książeczki edukacyjne dla niemowląt – rodzaje, jak wybrać?

Książeczki edukacyjne dla niemowląt – rodzaje, jak wybrać?

Pierwsze książeczki powinniśmy dawać dziecku już w wieku niemowlęcym. Służą one do zabawy, ale równocześnie pełnią funkcje edukacyjne. Dzieci bardzo je lubią i chętnie się nimi bawią.

Książeczki edukacyjne dla niemowląt – rodzaje

Jedną z grup książeczek dla dzieci poniżej pierwszego roku życia, stanowią te, które są mięciutkie, szeleszczą, posiadają różne faktury, kolory i wydają dźwięki. Mogą zawierać lusterko, grzechotkę, gryzak, ukryte elementy, itd. Często posiadają także uchwyt, umożliwiający zaczepienie książeczki o brzeg łóżeczka lub wózka.

Ze względu na to, że niemowlęta widzą świat w kontrastowych kolorach i tylko w dwóch wymiarach, na rynku dostępne są książeczki, które zawierają proste, duże obrazki przedstawiające zabawki, zwierzątka lub inne przedmioty, najczęściej z otoczenia maluszka. Za ich pomocą rodzice mogą przedstawiać i tłumaczyć dziecku świat.

Do dyspozycji mamy także książeczki, które posiadają różnego rodzaju dziurki i otwory oraz otwierane okienka i elementy do przesuwania. To coś dla ciekawskich maluchów, które ukończyły już pół roku. Zaciekawią ich także książeczki, które posiadają elementy dźwiękowe oraz tzw. macanki – różne faktury, które dziecko może dotykać.

A na koniec, nie możemy zapomnieć o bajeczkach do czytania. Powinny one posiadać  nieskomplikowaną fabułę i przedstawiać krótką historię. W tym wieku dzieci jeszcze nie usypiają podczas czytania bajek, gdyż wolą przytulić się w tym czasie do mamy. W związku z tym, książeczki warto czytać maluszkom w ciągu dnia, podczas gdy są aktywne.

Jak wybierać książeczki dla najmłodszych dzieci?

Tak, jak ze wszystkimi przedmiotami w otoczeniu niemowląt, tak i w przypadku książeczek, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne w użytkowaniu przez dziecko. Uważajmy na miękkie kartki i twarde okładki o ostrych rogach. Jeśli, posiadają elementy ruchome, sprawdźmy, czy dziecko ich nie urwie. Najlepiej, przy pierwszej zabawie, przyglądnijmy się bacznie, czy wszystko z książeczką jest w porządku.

Wartość edukacyjna książeczek dla niemowląt przekłada się w sposobie, w jaki objaśniają dziecku świat. Z pomocą kolorowych książeczek, rodzic opisuje dziecku np. różne zwierzątka, pojazdy, kolory, figury, itd. To też coś dla oka, ale i małych rączek, które mogą jakiś element pociągnąć, obrócić, złapać, czy pogryźć.

 

Książeczki edukacyjne dla niemowląt – rodzaje, jak wybrać?

5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.