Rodzicielstwo z niepełnosprawnością

Rodzicielstwo z niepełnosprawnością

Wychowywanie dzieci jest wyzwaniem w każdych okolicznościach, ale są jeszcze większe przeszkody dla rodziców z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową lub trudnościami w nauce. Sieci wsparcia mogą wiele zmienić.

W zależności od charakteru Twojej niepełnosprawności codzienne zadania mogą być dla Ciebie trudniejsze lub bardziej wymagające. Osoby niepełnosprawne fizycznie mogą mieć problemy z odebraniem lub noszeniem dziecka lub zrobieniem zakupów, prac domowych, sprzątania i gotowania. Jeśli łatwo się męczysz, możesz mieć trudności z nadążaniem za aktywnymi małymi dziećmi.

Jako niepełnosprawny rodzic możesz również doświadczyć uprzedzeń i dyskryminacji , które mogą utrudniać znalezienie pracy. Bezrobocie lub niskie zarobki mogą wywierać jeszcze większą presję na Twoją rodzinę.

Często martwisz się, że jesteś ciężarem dla przyjaciół lub rodziny i obawiasz się, że zostaniesz uznany za biednego lub nieodpowiedniego rodzica. Może to utrudnić proszenie o pomoc lub uzyskanie wsparcia społeczności.

Pomaganie dzieciom zrozumieć niepełnosprawność

Dzieci są z natury ciekawskie i mogą mieć wiele pytań dotyczących Twojej niepełnosprawności. Otwarte omawianie niepełnosprawności z dzieckiem może pomóc mu zrozumieć wszelkie ograniczenia, jakie możesz mieć, takie jak niemożność poruszania się jak inni ludzie lub przypadki, w których może przypadkowo spowodować fizyczny ból.

Gdy dzieci dorosną, mogą zaangażować się we wspieranie i opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem. Pomaganie w obowiązkach domowych lub aktywne zaangażowanie w opiekę nad rodzicem może pomóc dzieciom w zrozumieniu obowiązków. Może również prowadzić do wyższej samooceny, ponieważ czują się wartościowi ze swojej roli. Omówienie niepełnosprawności z dziećmi może również pomóc w nauczeniu ich troski, empatii i wnikliwości.

Znaczenie pomocy i wsparcia

Niepełnosprawni rodzice mogą mieć trudności z korzystaniem z formalnych usług wsparcia, ale bardzo ważne jest, aby Twoja rodzina otrzymała odpowiednią pomoc. Rozpoznanie, kiedy potrzebujesz pomocy, może być trudne, ale poznanie swoich ograniczeń i zaplanowanie z wyprzedzeniem, jakie wsparcie będzie potrzebne, może ułatwić życie Tobie i Twoim dzieciom.

Wsparcie ze strony partnera, członków rodziny i przyjaciół, a także szerszej sieci grup społecznych, usług dla osób niepełnosprawnych i opieki społecznej może wiele zmienić. Poradnictwo może pomóc rodzicom niepełnosprawnym lub innym członkom rodziny i dzieciom uzyskać wsparcie emocjonalne.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.

Kino Lot

Strona: Kino Lot kategoria tematyczna: filmy Kino Lot – Filmy dla prawdziwych kinomaniaków! Witamy na stronie internetowej Kino Lot, gdzie

Czytaj więcej »