Szczoteczka do zębów dla dziecka – jak wybrać, jaka dla malucha, budowa

Szczoteczka do zębów dla dziecka – jak wybrać, jaka dla malucha, budowa

Dbanie o zęby to jedna z podstawowych czynności, jakie rodzice muszą nauczyć malucha. Stomatolodzy biją przy tym na alarm – na tle innych krajów Europy nasze zęby są w wyjątkowo złym stanie. Dlatego dobra edukacja stomatologiczna to podstawa ku temu, by tę sytuację zmienić. Mycie zębów powinno zacząć się u malucha od momentu, w którym dojdzie do pojawienia się pierwszego mleczaka. Nieprawdą jest przy tym, że próchnica pierwszych zębów nie ma wpływu na stan uzębienia stałego. Każde zapalenie występujące w jamie ustnej rzutuje na nasze przyszłe zdrowie, a także na to, czy zęby będą w dobrej kondycji na długo.

 

Szczoteczka do zębów dla dziecka – jaka powinna być?

Przede wszystkim, powinna dobrze leżeć w rączce. Dziecko musi czuć się pewnie podczas szczotkowania swoich zębów, dlatego dobrze wybierać akcesorium z rączką zapewniającą anty poślizg. Małe dzieci powinny posiadać szczoteczkę, której długość nie przekracza trzynastu centymetrów. Przedszkolaki mogą już wybierać modele o dwa–trzy centymetry dłuższe. Wygodnym rozwiązaniem są szczoteczki ze specjalnymi przyssawkami, które ograniczają pojawianie się bakterii na jej powierzchni. Jeśli nasz maluch nie chce myć ząbków to wybierzmy mu taką szczoteczkę, która posiada motyw związany z postacią z jego ulubionej bajki.

Budowa szczoteczki dla dzieci

 Maluchy mają problemy z tym, by sprawnie manewrować szczoteczką i docierać nią do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Dlatego dedykowane im szczoteczki posiadają odpowiednio małe głowice, a także specjalnie zaokrąglane zakończenie, które ułatwia czyszczenie zębów. Włosie powinno być miękkie lub średniej twardości, zawsze warto też sprawdzić, czy nie powoduje ono obrażeń w jamie ustnej maluszka. Jeśli tak to szukajmy szczoteczki, która będzie jeszcze delikatniejsza. Na samym końcu upewnijmy się, że dziecko wie jak prawidłowo przechowywać szczoteczkę – to znaczy trzymać ją w specjalnym kubeczku i po każdym myciu zębów dokładnie wypłukać.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tylko 6 zł za  publikacje artykułów sponsorowanych na naszych portalach. Wejdź i zamów reklamę na portalu w formie artykułu sponsorowanego i inne formy.