Jak wybrać odpowiednie nosidło dla maluszka i czym kierować się przy jego zakupie? Kilka praktycznych porad dla rodziców, którzy nie wiedzą na jakie nosidło się zdecydować.
Spis Treści
Wybieramy odpowiednie nosidełko dla niemowlęcia, czyli na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie?
Nosidełka i chusty są teraz naprawdę popularne. Pomagają obojgu z rodziców, nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Wiele dzieci domaga się ciągłego noszenia na rękach – nosidełko może być szansą na bliski kontakt z rodzicem i budowaniem poczucia bezpieczeństwa u dziecka, a jednak zostawia wolne ręce rodziców, dając im szansę na codzienne obowiązki. Nosidełko może okazać się niezastąpione podczas podróży, spaceru z psem czy szybkiego wypadu do sklepu – nie zawsze bowiem wyciąganie wózka i całego jego wyposażenia jest dla rodzica komfortowe. Wielu rodziców twierdzi także, że nosidełko jest łatwiejsze w obsłudze niż chusta. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się wybierając odpowiednie nosidełko dla maluszka.
Chusta czy nosidło?
Zarówno chusty, jak i nosidła spełniają odpowiednie standardy są rekomendowane do noszenia niemowląt. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów chust, które wyróżniają się różnymi właściwościami i splotami. Zazwyczaj stosuje się je przy noszeniu niemowląt od urodzenia do 3 miesiąca życia – w chustach dziecko można nosić zarówno na brzuchu, jak i na plecach. Przy chustach równie ważne jest zachowanie odpowiedniej pozycji dziecka, co czasem nie przychodzi rodzicowi z łatwością, ponieważ on sam musi w odpowiedni sposób ułożyć dziecko. Zwykle niezbędna jest wizyta na specjalnych warsztatach czy spotkanie z doradcą od chustonoszenia. Nosidła narzucają rodzicowi odpowiednie ułożenie dziecka, dają wrażenie większej stabilności i posiadają wygodne zapięcia. Ostateczna decyzja odnośnie zakupu chusty lub nosidełka powinna jednak zależeć od rodziców, ich wygody czy preferencji odnośnie sposobu noszenia maluszka.
Rodzaje nosideł
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto znać modele nosideł dostępnych na rynku. Dominują dwa typy nosideł – miękkie wsiadło z wąskim pasem między nóżkami, które przeznaczone jest dla dzieci potrafiących już samodzielnie siedzieć oraz nosidełko z szeroką i sztywną rozpórką, która utrzymuje nóżki dziecka w optymalnej pozycji żabki. Wspiera to rozwój stawów dziecka, zapobiega odkształceniom oraz pomaga walczyć z kolkami. Takie nosidełka są przeznaczone dla dzieci, które jeszcze nie siedzą samodzielnie, jednak najlepiej, jeśli już same trzymają główkę, czyli po 3 miesiącu życia. Jeżeli chcemy kupić nosidełko dla maluszków 0+ to pamiętajmy o tym, by miało ono specjalne usztywnienie, podtrzymujące główkę w stabilnej pozycji.
Konstrukcje nosideł
Nosidła występują w kilku wariantach konstrukcyjnych, nieco różniących się między sobą:
Nosidła wiązane, czyli mei-tai’e – Są to nosidła rodem z Azji, których zakładanie i noszenie jest bardzo proste. Pas biodrowy, jak i pasy naramienne w tym modelu wiąże się na podwójny węzeł.
Nosidła klamrowe – w tym modelu szelki, jak i pas biodrowy zapinane są klamrami, które powinny posiadać odpowiednie atesty.
Nosidła hybrydowe – nowoczesne modele, w których pas biodrowy posiada zapięcie na klamrę, natomiast pasy naramienne są wiązane.
Na co zwracać uwagę przy zakupie nosidła?
Dobre nosidło to takie, w którym dziecko nie wisi, a siedzi. Panel musi być na tle szeroki, by dawał dziecku dobre podparcie i jednocześnie odciążał delikatne stawy biodrowe. W za wąskim nogi będą leciały w dół – najlepiej wybrać nosidło, które ma możliwość regulowania panelu i dzięki temu z pewnością starczy ono na dłużej. Najbardziej pożądana jest pozycja żabki, przy której można zachować fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa maluszka. Panel musi być wytrzymały, ale jednocześnie odpowiednio miękki.
Musi stabilnie utrzymywać pozycję dziecka, szczególnie jeśli maluch zasypia, a jego mięśnie ulegają zwiotczeniu. Niższy panel dedykowany jest dla starszaków, wysoki dla kilkumiesięcznych maluszków, które w nosidełku zasypiają. Przy wyborze konkretnego modelu zwracajmy uwagę na to, jakie możliwości daje nosidło – dzięki temu starczy nam na dłużej. Najlepiej będzie wybrać model, który pozwala na noszenie dziecka zarówno z przodu, jak i na plecach, przy czym pamiętajmy, że małe dziecko musi być szczelnie otulone i przylegać do ciała rodzica. Kolejne kryterium to maksymalne obciążenie, bowiem to może zależeć od producenta. Standardowe nosidła wytrzymują obciążenie do około 15-20 kilogramów, ale są też modele przeznaczone dla jeszcze większych dzieci, szczególnie do noszenia na plecach.
Pamiętajmy, że nosidło które jest przeznaczone wyłącznie do noszenia dzieci z przodu, wystarczy na 6-8 miesięcy. Po tym czasie można dziecko nosić na plecach, ponieważ maluch woli tę pozycję, z której może zacząć poznawać otaczający go świat. Poza tym osoba nosząca powoli zacznie nadmiernie odczuwać obciążenie rosnącego malucha. Jeśli nie zwrócimy na tę kwestię uwagi przy zakupie nosidła, możemy być rozczarowani wyborem po kilku miesiącach.
bardzo ciekawe